Zermatt maraton 2015

Letos jsem měl možnost se opět zúčastnit MS v horském maratonu, které se konalo ve Švýcarsku v rámci Zermatt maratonu. Vzhledem k místu konání závodu a k tomu jak je závod oblíbený se letos dala čekat rozhodně větší účast než loni na MS v Polsku, kde se mi podařilo obsadit 7. místo. Před závodem jsem si dal za cíl být do 20. místa a běžet pod 3:15. Časem se mi to trochu rozleželo v hlavě, tak jsem si myslel, že to bylo poněkud až moc optimistický, hlavně co se týká času.

Na závod jsme odjeli v sestavě Honza Mrázek, Tomáš Lychý a já. Z holek pak běžela ještě Katka Matrasová a Zuzka Krchová. Bohužel pro nemoc na poslední chvíli zrušil účast Pavel Brýdl a taky Klára Jakešová. A vzhledem k tomu, že už nešlo přihlášku převést na někoho jinýho, tak bohužel holky neměly družstvo.

V Zermattu jsme měli od pořadatelů zajištěné pěkné ubytování v jednom z místních hostelů a taky veškeré jídlo. Všechno zázemí bylo super. Super bylo i zázemí na trati a po doběhu závodu. Ubytovat v pátek se povedlo i Zuzce, která nevěděla, že se do Zermattu nesmí jet autem :-) Ale povedlo se jim stihnout poslední vlak, takže nakonec všechno dobře dopadlo :-)

Den před závodem jsme se rozhodli volno využít na prohlídku části trati na výlet k hotelu Gornegrad. Až k hotelu jsem se svezl vláčkem, tam jsem se prošel kousek a taky odlovil jednu kešku :-) Pak jsem sjel vláčkem dolů k cíli závodu kde jsem si proběhl necelý poslední kilometr. To se pak hodilo :-)

Samotný start závodu byl pak druhý den už v 8:30, tak mě čekalo šílené vstávání už o půl šestý. :-) Což se nakonec podařilo a podařilo se stihnout vlak do St. Niklaus, kde byl start závodu. Ve vlaku už bylo spousta závodníků. Ale díky tomu, že Švýcarské železnice vypravily dva zvláštní vlaky, tak nebyl problém s místem.

Po startu závodu jsem začal docela pomalu, tak abych pošetřil nějaké síly na druhou polovinu závodu. Ze začátku se vytvořily v čele závodu dvě skupinky a já jsem se držel v té druhé. Ve skupince jsem běžel mimo jiné se třemi Italy i s Tomášem Lychým. Když jsem před sebou viděl ještě první skupinu, tak kus před ní běžel ještě jeden Američan. Myslel jsem si, že to přepálil, ale nakonec byl v cíli 2. :-) Okolo 10.km se začala skupinka rozpadat a bohužel z ní odpadl i Tomáš Lychý. Pak jsem se snažil držet svoje tempo až do Zermattu, kde byl půlmaraton. V Zermattu na hlavní třídě u nádraží byla spousta diváků, kteří vytvořili vynikají atmosféru. V městečku jsme oběhli ještě jedno malé kolečko i s malý kopečkem. Na konci městečka začala Druhá část závodu, což byl uplně jiný závod. První polovina byla hodně po silnici. Občas tam byl kopeček, většinou ne moc dlouhý a taky tam byly relativně dlouhé úseky po rovině. Tady ser charakter závodu výrazně změnil.

Čekalo nás hodně dlouhé stoupání z Zermattu až na Sunegu. Trasa nejdříve stoupala po asfaltu a pak se přešlo na pěknou šotolinovou cestu. Stoupání bylo dlouhé a poměrně nekonečné, ale pořád nebylo moc prudké a dalo se to v pohodě běžet. Taky terén byl pěkný běžecký. Mě se dokonce podařilo v tomto kopci dva běžce předběhnout a utéct jim :-) U Sunegy (asi 31.km) byla další z výborně vybavených občerstvovaček. A taky se zde opět změnil charakter závodu. Trať přestala výrazně stoupat a běželo se po pěkných lesních pěšinkách, případně i po polních cestách. Tato část závodu se mi hodně líbila. V dálce už byl vidět Matterhorn, tak i to mě hnalo dopředu. :-) Na asi na 34.km se mi podařilo předběhnout jednoho z Keňanů. Shodou okolností to byl držitel traťového rekordu. Poněkud závod přepálil, tak nakonec skončil až na 33. místě. Pak se doběhlo na 39.km a začala nejtěžší část závodu.

Poslední část bylo asi 3km dlouhé stoupání s převýšením okolo 400m. To samo o sobě není moc hrozné, ale pod 39.km, to už bylo dost těžké :-) Kousek před občerstvovačkou na 39. km se mi podařilo předběhnout jednoho Němce, ale bohužel mě pak v kopci utekl. V tomhle kopci jsem už střídal běh s chůzí, což vyšlo, co se týká rychlosti přibližně nastejno. Postupně jsem se snažil dostat nekonečně dlouhým stoupáním podél železnice až k Rifelbergu, kde byl cíl závodu. Němce jsem pořád viděl před sebou, ale bohužel se mi pomalu vzdaloval. Ve stoupání jsem si před předposlední občervovačkou dal poslední gel a snažil se dostat dál. :-) Takhle jsem se dostal až k další občerstvovačce na 42km, která byla asi spíš určená pro závodníky ultramaratonu. Tady se přede mnou objevil další Keňan, ale vzhledem k tomu, že posledních 200m bylo z kopce, tak se mi ho předběhnout nepodařilo. V cíli jsem byl za ním o 7s. :-) Vůbec jsem nevěděl že je takhle blízko přede mnou. V cíli jsem pak nakonec byl na 11. místě v čase 3:12:26. Tak se mi povedlo splnit, to co jsem chtěl. Další z Čechů byl Tomáš Lichý na 38. místě a Mrazák byl 42.

V cíli jsem se pokusil převléknout a vysprchovat, což s drobnýma křečema nebylo tak jednoduchý jako normálně, ale nakonec se to podařilo. :-) Pak jsem si dal jedno z nejdražších po závodních piv v plechovce. A podařilo se mi sníst špagety. :-) Toto mě docela postavilo na nohy. Pak následovalo vyhlášení. Vyhlašovali prvních 15. mužů a 10. žen. Vyhlašovaly muže i ženy najednou, což bylo dost netypické, ale bylo to pěkné... Před vyhlášením jsem se potkal s Katkou, která ještě jídlo neměla, tak jsem si s ní dal druhé pivko. To mě taky dost pomohlo :-) Katka navrhla, že by jsme se mohli vykoupat v rybníčku u Sunegy, kolem kterého se běželo. Sám bych tam nešel, tak jsem rád, že mě tam vytáhla. :-) Rybníček byl sice trochu bahňák, kde v uprostřed bylo vody lehce nad pas. Ale byla to super regenrace. A taky asi se mi jen tak zase nepodaří koupat se s výhledem na Matterhorn :-)

Potom jsme šil na super luxusní večeři. Mrazák může litovat, že s námi nešel :-) Cestu domů jsme si zkrátili využitím Lotchebrského tunelu. Sice stojí necelých 30 franků, ale vyplatí se ho využít. Zkrátí se tím výrazně cesta z Zermattu a nemusí se jet přes Furkapass apod. :-) Cesta pak díky klimatizaci byla docela v pohodě, přitom venkovní teploměr ukazoval v autě až 41°C. :-)

Vložil/a peca, Po, 20.07.2015 - 00:34